KATECHEZA

PROWADZĄCA : dr Magdalena Mężyńska;

kontakt: mmezynska@p13.lublin.eu

KRASNALE : wtorek, środa – 1445 – 1500; WIEWIÓRKI : wtorek, środa  – 1430 – 1445; BIEDRONKI : wtorek, czwartek – 1400– 1430; PSZCZÓŁKI: wtorek, środa – 1300 – 1330; LEŚNE LUDKI: wtorek, środa – 1330 – 1400;

5 – 6 latki

Pastuszkowie z Fatimy i piękna Pani

Moi Drodzy!

Dzisiaj, 13 maja, wspominamy pewne wyjątkowe wydarzenie, które spotkało trójkę dzieci takich jak Wy. Mieli na imię Łucja, Franciszek i Hiacynta.

Co się wydarzyło? Zobaczcie sami!

PASTUSZKOWIE Z FATIMY I PIEKNA PANI

Do miłego zobaczenia

pani Magda od religii

3 – 4 latki

Pastuszkowie z Fatimy i piękna Pani

Moi Drodzy!

Dzisiaj, 13 maja, wspominamy pewne wyjątkowe wydarzenie, które spotkało trójkę dzieci takich jak Wy. Mieli na imię Łucja, Franciszek i Hiacynta.

Co się wydarzyło? Zobaczcie sami!

PASTUSZKOWIE Z FATIMY I PIEKNA PANI

Do miłego zobaczenia

pani Magda od religii

5 – 6 latki

Dziękujemy Panu Jusowi za pokarm

Moi Drodzy

Przeżywamy właśnie piękny miesiąc maj, w którym modlimy się do Maryi. Rozejrzyjcie się wokół – co widzicie? Wszędzie zakwitły kwiaty! W ogródkach, na drzewach, na łąkach… Wszystko pachnie i zachwyca nas kolorami.

Ale czy wiecie po co są kwiaty? Oczywiście po to, abyśmy mogli cieszyć się pięknem świata. Ale nie tylko – kwiaty na drzewach, gdy przyjdzie czas, przemienią się w owoce. Kwiaty w ogrodzie, gdy przekwitną, dadzą nowe nasiona. I my ponownie będziemy mogli cieszyć się dobrocią Pana Boga. Stworzył dla nas taki mądry świat.

Ban Bóg stworzył dla nas rośliny wydające owoce, żebyśmy mogli je jeść i żyć. Jednak to nie wszystko. Najważniejszym jedzeniem dla człowieka jest komunia święta. Przygotowuje się ją z mąki i wody, ale najbardziej wyjątkowe jest to, że w czasie Mszy świętej ksiądz w modlitwie prosi Pana Jezusa, żeby przyszedł do tych małych opłatków komunii. W ten sposób każdy, kto zje taki opłatek, przyjmuje Pana Jezusa jako swój pokarm. Dzięki temu zostaje nakarmiona nasza dusza.

Kochani, podziękujmy Panu Jezusowi, że staje się naszym pokarmem i dzięki temu możemy wierzyć, kochać i żyć w przyjaźni z Panem Bogiem

DZIĘKUJĘ CI

Do miłego zobaczeniaJ

Pani Magda od religii

3 – 4 latki

Wierszyk dla Maryi

Kochani!

Piękny maj wokół nas, a w naszych serduszkach jest miłość do Maryi. Cieszymy się, że mamy taką dobrą i piękną Mamusię w niebie!

Dzisiaj nauczymy się wierszyka dla Maryi, tak, abyśmy umieli się do Niej pomodlić. Poproście rodziców, żeby Wam pomogli – przeczytali wierszyk i wydrukowali go razem z kolorowanką.

Gdy tylko ją pięknie pokolorujecie, postawcie sobie ją przy łóżku i często przypominajcie. Anioł Stróż wam pomoże.

WIERSZYK DLA MARYI

Do miłego zobaczenia

pani Magda od religii 

 

5 – 6 latki 

Kwiatki dla naszej Matki

Nabożeństwo majowe

Kochani!

Spójrzcie za okno, ile tam jest pięknych kwiatów! A jak pięknie pachną! I słońce świeci coraz mocniej. To znaki, że przyszedł do nas miesiąc maj. Jest to wyjątkowy miesiąc, bo w nim codziennie mówimy Maryi, że Ją kochamy i dziękujemy Jej za opiekę, miłość i dobre rzeczy, którymi nas obdarza.

Jest nawet specjalna modlitwa, która nam w tym pomaga. Nazywa się litania.

Naszą mamę, która się nami opiekuje w domu, z miłością różnie nazywamy, prawda? Mamą, mamusią, mamunią, najpiękniejsza mamą na świecie, najukochańszą, najwspanialszą. Podobnie jest w litanii do Matki Bożej. W czasie tej modlitwy mówimy: Matko najmilsza, Matko dobrej rady, Domie złoty, Uzdrowienie chorych, Królowo aniołów, Królowo rodzin i wiele wiele innych.

Zadanie dla Was na dzisiaj to stworzyć malutką kapliczkę dla Matki Bożej – z Jej figurką (figurka, obrazek, kolorowanka), którą ozdóbcie różnymi kwiatkami. Możecie to zrobić w domu, na balkonie, w ogródku, na parapecie… gdzie tylko chcecie.

Chętnie zobaczę zdjęcia Waszych kapliczek 🙂

(magd.mezynska@gmail.com; podajcie swoje imię, nazwisko, przedszkole, grupę i zgodę rodziców na publikację)

Do miłego zobaczenia 🙂

pani Magda od religii

3 – 4 latki 

Mówimy Maryi, że ją kochamy

Kochani!

Już nie jeden raz mówiliśmy sobie, że mamy dwie mamusie. Jedna jest z nami w domu, opiekuje się nami, prowadzi do przedszkola, przygotowuje pyszne jedzenie i bardzo nas kocha. Drugą naszą mamusią jest Maryja i chociaż mieszka w niebie, to cały czas otula nas swoją miłością jak kocykiem.

Spójrzcie za okno, ile tam jest pięknych kwiatów! A jak pięknie pachną! I słoneczko świeci coraz mocniej. To znaki, że przyszedł do nas miesiąc maj. Jest to wyjątkowy miesiąc, bo w nim codziennie mówimy Maryi, że Ją kochamy i dziękujemy Jej za opiekę, miłość i dobre rzeczy, którymi nas obdarza.

Dzisiaj przesyłam Wam piękną kolorowankę, która pokazuje Nam, że nasza Mama Maryja jest przepiękną królową. Spróbujcie pokolorować obrazek tak samo, jak ten obok.

MARYJA KRÓLOWA

Do miłego zobaczenia 🙂

pani Magda od religii

3-4 latki

Alleluja! Pan Jezus zmartwychwstał!

Kochane Przedszkolaki!

Wielkanoc to największe i najradośniejsze święta, jakie możemy obchodzić. Z radości możemy podskakiwać najwyżej jak się da i głośno krzyczeć: „Alleluja!”

A co to znaczy, że Pan Jezus zmartwychwstał? To znaczy, że stał się największym superbohaterem i pokonał złe diabełki, które podpowiadają nam niedobre uczynki. On zrobił to dla nas, bo nas kocha. Obiecał, że ci, którzy będą Jego przyjaciółmi, dostaną wielką nagrodę w niebie. Zostańmy przyjaciółmi Pana Jezusa już dziś.

Przesyłam Wam piękną kolorowankę i życzę dobrego wiosennego czasu z Waszą rodziną.

Do miłego zobaczenia!

pani Magda od religii

5-6 latki

Alleluja! Pan Jezus zmartwychwstał!

Kochani!

Wielkanoc to największe i najradośniejsze święta, jakie możemy obchodzić. Z radości możemy podskakiwać najwyżej jak się da i głośno krzyczeć: „Alleluja!”

A co to znaczy, że Pan Jezus zmartwychwstał? To znaczy, że stał się największym superbohaterem i pokonał zło, grzechy, czyli niedobre uczynki ludzi, pokonał nawet samą śmierć. On zrobił to dla nas, bo nas kocha. Obiecał, że ci, którzy będą Jego przyjaciółmi, dostaną wielką nagrodę w niebie. Zostańmy przyjaciółmi Pana Jezusa już dziś.

Przesyłam Wam film oraz piękną kolorowankę i życzę dobrego wiosennego czasu z Waszą rodziną.

ZMARTWYCHWSTANIE PANA JEZUSA

Do miłego zobaczenia!

pani Magda od religii

3 i 4-latki:

 

Pan Jezus umarł i zmartwychwstał, bo nas kocha

Moi Kochani! Mam nadzieję, że cieszycie się wiosennym słoneczkiem tak jak ja. Cała przyroda ożywa! Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami najważniejszą historią, jaką przygotował dla nas Pan Jezus. To historia o wielkiej miłości. Z pomocą rodziców odczytajcie ją z obrazków.

Do miłego zobaczenia, moi Kochani!

Wasza pani Magda od religii

 

5 i 6-latki

Kocham i szanuję krzyż

Moje Drogie Przedszkolaki! Wszyscy już niecierpliwie czekamy na przepiękne Święta Wielkanocne. Malowanie pisanek, śmigus-dyngus, zajączki i kurczaczki… Zanim jednak będziemy się tym wszystkim cieszyli, chciałabym, żebyśmy przyjrzeli się krzyżowi.

Krzyż jest dla nas bardzo ważnym znakiem, bo na krzyżu umarł Pan Jezus z miłości do nas. Razem z krzyżem niósł On nasze grzechy, nasze złe uczynki.

Gdzie my dzisiaj możemy zobaczyć krzyż? W kościele, na ścianie, na łańcuszku, w domu, przy drodze, podczas modlitwy sami go wykonujemy.

W jaki sposób możemy pokazać Panu Jezusowi i innym ludziom, że krzyż jest dla nas ważny? Pomodlić się przy krzyżu, postawić kwiaty, ucałować, nie bawić się nim, postawić w ważnym miejscu.

Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam pracę plastyczną – wykonanie i ozdobienie własnego krzyża. Poproście o pomoc rodziców w wylepieniu krzyża z zimnej porcelany [PRZEPIS] i już własnoręcznie pokolorujcie go mazakami. Jeszcze ostatni szczegół – dziurka i wstążka – i już wasz piękny krzyżyk może zawisnąć przy waszym łóżku.

PLANSZA 1

PLANSZA 2

PLANSZA 3

PLANSZA 4

KRZYŻ

Do miłego zobaczenia, Kochani! 🙂

Wasza pani Magda od religii

 

 

3 i 4-latki:

Pan Jezus modli się do swojego Taty.

Moi Kochani!Choć bardzo dawno was nie widziałam, moje serduszko o was pamięta. A najbardziej pamięta o nas i kocha nas wszystkich dobry Pan Jezus. On wie, że czasem jest nam wesoło, a czasem trochę smutno, ale chce też nam przekazać ważną wiadomość – i z radościami i ze smuteczkami możemy zwrócić się do Ojca Pana Jezusa i każdego człowieka – do Pana Boga. I uczy nas pewnej wyjątkowej modlitwy, która zaczyna się od słów “Ojcze nasz…”. Wiem jak bardzo lubicie piosenki, więc zachęcam was do wysłuchania tej modlitwy na śpiewająco. A kto umie – niech podskakuje, klaszcze i tańcuje!

Ojcze nasz. Śpiewam, rymuję, wiarę pojmuję [https://www.youtube.com/watch?v=iLuUy7LgIxs]

Do miłego zobaczenia, moi Kochani!

Wasza pani Magda od religii

5 i 6-latki

Razem z Maryją pocieszam Pana Jezusa.

Moi Drodzy!Mam nadzieję, że wasze buzie są cały czas uśmiechnięte – za oknem świeci słońce, śpiewają ptaki, pojawiają się zielone pączki na drzewach… Wiosna! Wiosna to nie tylko przyroda budząca się do życia, ale i czas czekania na Wielkanoc, na Święta Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zostało już niewiele dni czekania.

W tym czekaniu spotkajmy się z Panem Jezusem, który cierpi za nas, bo nas kocha. Dzisiaj opowiemy sobie o Maryi, Matce Pana Jezusa, która przez cały czas cierpienia Jezusa chciała być blisko niego. Dlaczego? Podpowie nam opowiadanie:

Już we wtorek po południu Rafał poczuł się źle. Bolała go głowa i było mu gorąco. Nawet ulubiona zabawka nie poprawiała mu humoru. Gdy tylko mama wróciła z pracy, zaraz zmierzyła mu temperaturę. – Oj Rafałku, to poważne przeziębienie! Szybko kładź się do łóżka, musisz się porządnie wygrzać. Zaraz zrobię ci herbatę z malinami. – powiedziała. I dodała – Zostaniesz w domu do końca tygodnia. Chłopiec posłuchał mamy. Posmutniał, bo żałował, ze przez kilka dni nie spotka się z kolegami.
Następnego dnia nadal czuł się źle. Na dodatek mama nie mogła zostać z nim w domu, bo dopiero starała się o zwolnienie na czas choroby Rafała. Ledwo mama wyszła za drzwi, chłopiec cichutko zapłakał. Bał się zostać sam, chociaż mama zostawiła mu lekarstwa i herbatę z malinami. Bardzo mocno chciał, żeby mama była blisko niego, przytuliła go i uśmiechnęła się. Miała taki piękny uśmiech!

– co się przydarzyło Rafałowi?
– dlaczego nie chciał zostać sam w domu?
– czego najbardziej potrzebuje człowiek, który cierpi?

Pan Jezus w czasie drogi krzyżowej bardzo cierpiał. Spotkanie z Mamą pocieszyło Go. Wiedział, że blisko Niego jest osoba, która Go kocha i Mu współczuje. Miłość Maryi dodała Mu sił.
Pan Jezus pragnie także naszej obecności w czasie drogi krzyżowej. Jesteśmy ludźmi, którzy Go kochają i dla których On cierpi.
My także możemy pocieszyć Pana Jezusa, który cierpi – modlitwą, pójściem do Kościoła, dobrymi uczynkami, szacunkiem do krzyża, dobrymi postanowieniami, słowami „kocham Cię”, przeproszeniem za grzechy.

Kochane Przedszkolaki, przesyłam wam również kolorowankę, która będzie przypominała o dobrym i kochającym Sercu Maryi.

OJCZE NASZ

MATKA

Do miłego zobaczenia:)
Wasza pani Magda od religii.

Galeria
Galeria
Archiwa
BIP przedszkola