LIST DO RODZICÓW NOWOPRZYJĘTYCH PRZEDSZKOLAKÓW

NA ROK SZKOLNY 2020/21

DRODZY RODZICE

Rok szkolny 2019/20 dobiega końca. Zaczął się jak zwykle wspaniale – z wieloma zadaniami dla Nauczycieli, Dyrektora, pozostałej Kadry. Jednak nie kończy się tak jak byśmy chcieli – w tym przypadku przywitaniem Naszych Nowych Przedszkolaków – trzy i czterolatków – podczas Dni Adaptacyjnych corocznie organizowanych w naszej placówce w czerwcu. Wymienione wydarzenie nie zostało zrealizowane z wiadomych powodów – plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

Kochani Rodzice, dziękujemy Wam za zaufanie, jakim nas obdarzyliście wybierając nasze Przedszkole i powierzając nam Dzieci.

Kochamy swoją pracę i uwielbiamy Naszych Przedszkolaków. Dołożymy wszelkich starań, aby Dzieci czuły się w naszym Przedszkolu bezpieczne i szczęśliwe.

WAŻNA INFORMACJA!!!!!

Uprzejmie informujemy, że jeżeli zaistnieje taka potrzeba, ORGANIZACJA PRACY od 1 września 2020 r. będzie przebiegać zgodnie z ,,Procedurą dotyczącą działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov -2 wywołującego chorobę COVID-19” zawierającą aktualne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego .

Prosimy Państwa o zapoznanie się z poniższymi materiałami opracowanymi przez Nauczycielki Przedszkola nr 13 w Lublinie, które na pewno przyczynią się do zmniejszenia stresu adaptacyjnego Przedszkolaków:

Gdy dziecko idzie do przedszkola

Płacze, krzyczy, łapie cię za spódnicę, prosi, byś go nie zostawiała… Taką sytuację przeżywa każdy rodzic. Co zrobić, by nasze dzieci chętnie i z radością rozpoczynały przygodę z przedszkolem? 

Wbrew pozorom pytanie to zadają sobie nie tylko rodzice maluszków. Zdarza się także, że i starsze dzieci mają z tym kłopot lub po wakacjach niechętnie wracają do przedszkola. Nie ma w tym nic dziwnego lub niepokojącego. Należy pamiętać, że wrzesień jest miesiącem adaptacyjnym, i nie wpadać w panikę! Niektóre dzieci, podobnie jak dorośli, radzą sobie z nową sytuacją łatwiej i szybciej, inne potrzebują na to więcej czasu. 

Kochani Rodzice! Rozstanie z Wami, często po raz pierwszy w życiu, na kilka bardzo długich godzin, jest szczególnie dla 3 – czy 4 – latka, ale również dla starszych dzieci, dużym przeżyciem. 

To Wy musicie panować nad swoimi emocjami, by dodatkowo nie potęgować u dziecka niepokoju, bo i tak w mniejszym lub większym stopniu pojawi się on w związku z nową dla niego sytuacją. Zapewnijcie spokojnie swoją pociechę, że ją kochacie i że jest dla Was najważniejsza, dlatego przyjdziecie po nią jak najszybciej, jak to będzie możliwe, by razem spędzić czas przed dobranocką. Dobrze jest zaplanować jakieś wspólne zajęcia na popołudnie! Ale danej obietnicy ZAWSZE trzeba dotrzymać!!!, więc obietnica musi być przemyślana i możliwa do zrealizowania. 

OTO KILKA RAD NIE TYLKO DLA POCZĄTKUJĄCYCH RODZICÓW PRZEDSZKOLAKÓW:

 1. Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę i nie ponaglać malucha w zdenerwowaniu. 
 2. Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z pociechą, jednak nie na tyle długo, by nie przedłużać trudnego rozstania. 
 3. Płaczącemu brzdącowi powiedzcie, że teraz pocieszy go jego pani, ponieważ Wy musicie spieszyć się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem przedszkolnych zajęć. 
 4. Wspomnijcie, że teraz czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim bawić i nowe zabawki. 
 5. Pamiętajcie, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia, wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery – dlatego nawet przez minutę nie pamiętają o smutku. 
 6. Jeśli minęło już dużo czasu, sytuacja się nie zmienia, dobrze, by któreś z Was wzięło kilka dni urlopu. Będzie wtedy możliwość, aby wyciszyć negatywne emocje oraz stopniowo przedłużać pobyt dziecka w przedszkolu. Wtedy łatwiej zaakceptuje ono nową sytuację. 
 7. Nawet najlepiej przygotowane do pójścia do przedszkola dzieci mogą mieć trudności adaptacyjne, przejawiające się w większości przypadków płaczem, często niechęcią do jedzenia, czasami gorączką i wymiotami. Należy wtedy przyjrzeć bacznie się sobie, gdyż obawy i niepokoje członków rodziny, rodziców, dziadków i opiekunów mogą w sposób nieświadomy być przelane na dziecko i tym samym utrudnić proces adaptacji przedszkolnej. 
 8. Przygotuj się, że przystosowanie się dziecka do nowych warunków może trwać od kilku dni do kilku miesięcy (np. kiedy maluch ma już wcześniejsze złe doświadczenia z adaptacją).
 9. Przygotuj się na okazywanie przez dzieci trudnych uczuć (niektóre maluchy, mimo dobrego funkcjonowania w przedszkolu, po spotkaniu z rodzicem lub wieczorem odreagowują trudne emocje), a także na to, że przedszkolak może potrzebować większej niż dotychczas uwagi i troski ze strony rodziców/opiekunów.

CZEGO NIE ROBIĆ, BY NIE ZNIECHĘCIĆ DZIECKA DO PRZEDSZKOLA:

 1. Nie spieszyć się rano przed wyjściem do przedszkola (dziecko będzie spokojniejsze, a następnego dnia nie będzie miało przykrych wspomnień).
 2. Nie straszyć malucha przedszkolem i paniami nauczycielkami.
 3. Nie zabraniać dziecku, by zabrało swoją ulubioną małą przytulankę (doda mu otuchy).
 4. Nie łamać danego słowa – odbierać pociechę wtedy, kiedy obiecaliśmy przyjść (np. zaraz po obiedzie) 
 5. Nie krytykować prób samodzielności – dziecko będzie pewniejsze siebie w grupie.
 6. Nie mówić o spaniu w przedszkolu – większość dzieci boi się tego, dlatego leżakowanie najlepiej nazywać
 7. Nie dawać dziecku nowych, nie znanych mu rzeczy – np. piżamki – gdyż wzmagają one poczucie zagubienia w nowym, nieznanym otoczeniu, natomiast ,,stare’’ dodają otuchy.  
 8. Nie porównywać malucha do innych dzieci, które szybciej się adoptują.

Aby ułatwić dziecku przystosowanie do nowej sytuacji warto również:

 • przed zaprowadzeniem do przedszkola opowiedzieć dziecku, czego może się spodziewać, czytać książeczki na ten temat, rozmawiać o jego wyobrażeniach, obserwować starsze przedszkolaki na placu zabaw
 • postarać się ułatwić dziecku funkcjonowanie w przedszkoluwdrażać do samodzielności wybrać odpowiednie ubrania (spodnie lub spódniczka na gumce, bluzeczka wkładana przez głowę a nie na guziki, buty na rzepy itp.), poćwiczyć w domu zgłaszanie potrzeb fizjologicznych i innych, pozwolić samodzielnie jeść czy korzystać z toalety, a także realistycznie opowiedzieć o tym, jak będzie wyglądał czas spędzany w przedszkolu,
 • starać się przychodzić po dziecko wtedy, kiedy ono się jeszcze dobrze bawi – początkowo to mogą być nawet dwie godziny. Pamiętać, że to WY- Rodzice decydujecie o tym, kiedy odbieracie dziecko z przedszkola
 • powiedzieć dziecku, kiedy po nie przyjdziecie (po obiedzie, przed odpoczynkiem itp., ) i poinformować o tym nauczyciela,
 • stopniowo, wraz z rosnącą gotowością dziecka do pozostawania w przedszkolu i po uzgodnieniu tego z nim, przedłużać jego czas pobytu w placówce,
 • rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach związanych z pobytem w przedszkolu, zarówno tych pozytywnych, jak i tych trudnych,
 • w okresie adaptacji starać się nie wprowadzać dodatkowych dużych zmian w życiu rodziny.

List nauczyciela do Mamy!!!

Droga Mamo!

Tak, wiem powierzasz mi swój największy skarb. Wiem, jesteś smutna i zła bo musisz rozstać się ze swoim dzieckiem, jesteś przerażona bo oddajesz je obcej osobie. Starasz się uśmiechać i tłumaczyć swojemu dziecku, że przedszkole to świetna zabawa. Sama wiesz o tym, że dzięki kontaktom z innymi dziećmi Twoja pociecha stanie się samodzielnym i rezolutnym małym, ale już coraz dojrzalszym szkrabem. Mimo tej wiedzy, mimo Twojego zdrowego rozsądku i przekonania o słuszności swojej decyzji jesteś przerażona. I ja to rozumiem.

Droga Mamo, mam do Ciebie tylko jedną prośbę: zaufaj mi. Nie wystawaj pod drzwiami, nie podsłuchuj, nie siedź w szatni gotowa do biegu. Pozwól robić mi to, co jest najlepsze dla Twojego dziecka, pozwól mi przytulić je kiedy płacze, otrzeć łezki i zachęcić do zabawy. Pokaż swojemu dziecku, że mi ufasz, bo twoje zaufanie jest zaufaniem jego, nie wysyłaj dziecku sprzecznych sygnałów. Jesteś dorosłą i dojrzałą osobą i skoro podjęłaś decyzję o powierzeniu swojego szkraba mnie, to bądź w tej decyzji konsekwentna.

Witaj mnie z uśmiechem tak jak z uśmiechem ja witam Was, a potem szybko i sprawnie się pożegnajmy, bo to nieprawda, że nie jesteś mile widziana w mojej grupie, znaczy tylko, że jestem profesjonalną, godną zaufania osobą, która chce i potrafi opiekować się Twoim dzieckiem. Pozwól mi je uspokoić, pozwól mi pokazać mu , że ma we mnie przyjaciółkę, że teraz to ja będę opiekować się nim kilka godzin dziennie, że będziemy razem śpiewać piosenki, rysować, malować, uczyć się, jeść, korzystać z łazienki i robić sto tysięcy innych rzeczy, które do tej pory robiło z Tobą.

To jasne, nie znasz przedszkola, nie znasz mnie i być może masz ochotę patrzeć na każdy mój ruch krytycznym okiem, trwając w pełnej gotowości do interwencji. Jesteś Matką i masz do tego pełne prawo, dlatego jestem do Twojej pełnej dyspozycji każdego dnia w przedszkolu. Pytaj o wszystko, a ja na pewno wszystko Ci opowiem, Tyle, że po skończonym dniu, bo w trakcie pracy w stu procentach oddaję siebie Twojemu dziecku.

Pozwól mi na to.

z pozdrowieniami nauczycielka.

 

PROŚBA DZIECKA DO MAMY:

NA POCIESZENIE…

Mamuś, wstajemy!

 • Załóż mi proszę wygodne dresy i kapcie, których nie będę musiał wciskać siłą.
 • Zostaw w szatni coś na przebranie – wiesz, łyżka czasem tańczy w zupie, czasem żal mi zostawić w sali zabawki i … toaleta tak daleko wydaje się wtedy.

Mamuś, wiem, że moje pójście do przedszkola przeżywasz bardziej niż ja. Jestem twoim skarbem, kruszynką, maluszkiem, żabką, księżniczką, misiaczkiem… Wiem Mamciu… Wiesz co, muszę Ci powiedzieć, że nam obojgu będzie trudno się rozstać. Ale tylko na początku, kilka dni. No może kilka, kilka. I wiesz co Mamciu? Może mi przyjść do głowy (najczęściej w przedszkolnej szatni) kurczowe trzymanie się Twojej nogi, trzymanie Twoich rąk, błaganie żebyś mnie nie zostawiała, nie porzucała, nie odchodziła beze mnie ! Mamciu bądź silną kobietą – Twoja siła ducha pomoże mi oswoić się z nową sytuacją. Dokonałaś dobrego wyboru! Nie ma nic piękniejszego niż szansa mojego rozwoju wśród rówieśników. Zobaczysz, jeszcze zaskoczę Cię Mamciu wierszykiem wypowiedzianym z pamięci, piosenką zaśpiewaną dla Ciebie, rysunkiem o naszej miłości, samodzielnie ubranymi spodenkami, a może nawet uświadomię sobie, że sprzątanie po zabawie, to nie taki diabeł jak go malują. Dzięki Tobie mogę nauczyć się tego wszystkiego w przedszkolu. Tylko musisz wierzyć we mnie – będzie dobrze. Tylko bądź dzielna.

 • Nie płacz za mną w pracy i po drodze do niej – nie robisz mi krzywdy.
 • Nie żegnaj się ze mną zbyt długo, przed wejściem do sali.

Ukochaj mnie najmocniej, najmocniej, najmocniej, na ucho szepnij, że kochasz, że wrócisz i … idź odważnie. Nie zastanawiaj się czy dobrze zrobiłaś oddając mnie do przedszkola – Ty mnie nie oddajesz, Ty mnie rozwijasz.

Nie przerażaj się moim płaczem podczas pierwszych dni – w ten sposób chcę Ci powiedzieć, że będę tęsknił, że Cię kocham… A Ty Mamciu, swoją mądrością, rozsądkiem i konsekwencją naucz mnie proszę czekać na Ciebie ze spokojem w moim małym serduszku, a obiecuję, że za jakiś czas sam będę ciągnął Cię za rękę do moich przedszkolnych przyjaciół… wszyscy potrzebujemy czasu na odwagę …”

ZASADY POBYTU W PRZEDSZKOLU

 1. Przedszkole jest czynne od godz. 600 do 1700 w tym:

od godz. 600 do 700 ustalony jest dyżur, gdzie pod opieką jednego nauczyciela znajdują się dzieci przyprowadzone do przedszkola między 600 a 700 od godz. 1600 do 1700 ustalony jest dyżur, gdzie pod opieką jednego nauczyciela znajdują się dzieci pozostające w przedszkolu do godz. 1700.

 1. Dziecko przyprowadzane do przedszkola powinno być przekazane osobie dyżurującej w szatni lub odprowadzone do grupy.
 2. Dzieci przyprowadzane są nie później niż do godz. 815 (przedszkole nie jest w stanie zapewnić śniadania dla dzieci przybyłych po godz. 900 – bez uprzedniego zgłoszenia tego faktu przez rodziców).
 3. Do przedszkola uczęszczają dzieci zdrowe.
 4. Do ogrodu lub na spacer wychodzi cała grupa (nie pozostawiamy dzieci w salach na indywidualne życzenie rodziców).
 5. W czasie pobytu w przedszkolu dzieciom nie będą podawane żadne leki.
 6. Rodzice obowiązani są zgłaszać na bieżąco wszelkie przypadki chorób zakaźnych i chorób przewodu pokarmowego.
 7. Leżakowaniem po obiedzie objęte są grupy „Krasnali” i „Wiewiórek”.
 8. Odbieranie dzieci z przedszkola odbywa się wyłącznie przez: rodziców lub prawnych opiekunów oraz osoby, które zostały w formie pisemnej upoważnione przez rodziców/prawnych opiekunów.
 9. Placówka nie odpowiada za zabawki i inne przedmioty przynoszone przez dzieci z domu oraz za przedmioty prywatne pozostawione na terenie przedszkola i ogrodu.
 10. Odpłatność za przedszkole powinna być wnoszona do 10 każdego miesiąca.
 11. Rodzice informują przedszkole na bieżąco o wszelkich zmianach umożliwiających bezpośredni kontakt z nimi (głównie aktualizacja numerów telefonów).

 

ZACHĘCAMY RODZICÓW DO:

 1. Ścisłej współpracy z nauczycielami w grupie.
 2. Pozyskiwania rzetelnych informacji związanych z wszechstronnym rozwojem swoich dzieci.
 3. Uczestniczenia w zebraniach, uroczystościach.
 4. Świadczenia pomocy na rzecz placówki lub grupy.
 5. Zgłaszania swoich uwag i propozycji dotyczących funkcjonowania przedszkola.

 

DRODZY RODZICE

1 września przyprowadzając dziecko do przedszkola PAMIĘTAJCIE O PRZYNIESIENIU:

dla dzieci młodszych (grupa I i II ):

 • piżamy (podpisanej)
 • worka z kapciami (podpisanego)
 • majteczek, bluzeczki, spodenek na zmianę (w razie przygody)

dla dzieci starszych (III, IV, V):

 • worka z kapciami (podpisanego)
 • majteczek, bluzeczki, spodenek na zmianę (w razie przygody).

ZEBRANIE ORGANIZACYJNE PLANOWANE JEST NA POCZĄTKU WRZEŚNIA.

Do miłego zobaczenia 1 września.

Violetta Kowalik

Dyrektor Przedszkola nr 13

Galeria
Galeria
Archiwa
BIP przedszkola